В якій формі реєструвати бізнес

Найпростішими та найбільш розповсюдженими формами підприємницької діяльності є ФОП та ТОВ. Перед тим, як зробити вибір, варто визначити, чим саме будете займатися, з ким співпрацюватимете, на які приблизно доходи очікуєте. Якщо це перший бізнес, його доречно починати зі статусу ФОП. Звичайно, можуть бути причини, за якими ви одразу захочете реєструвати компанію. Можливо ви маєте партнерів по бізнесу і хочете розподілити частки бізнесу, або бажаєте в майбутньому залучити інвестиції, то в такому випадку підійде ТОВ.

Цікаво, що у Вінниці станом на 1 січня 2019 року діють 31 182 суб’єкта малого підприємництва (25 938 фізичних осіб підприємців та 5 244 юридичних осіб).

ФОП – фізична особа підприємець.

ТОВ – товариство з обмеженою відповідальністю.

Розглянемо, чим відрізняються ці організаційно-правові форми.

ФОПТОВ
Зареєструвати ФОП може кожен громадянин, який досяг 16 років і має офіційно зареєстроване місце проживання, адже реєстрація ФОП здійснюється за місцем прописки. Для реєстрації ТОВ потрібно визначитися з унікальною назвою, розробити печатку, скласти статут та обов’язково обрати юридичну адресу. ТОВ може мати необмежену кількість засновників.
Повна майнова відповідальність фізичної особи за зобов’язаннями його бізнесу. Арешт може бути накладено навіть на майно, яке не використовувалося у підприємницькій діяльності або купувалося до початку бізнесу. Засновники відповідають за боргами ТОВ в межах частки в статутному капіталі. Однак, якщо у ліквідованої організації є борги з податків, а коштів ТОВ недостатньо, то їх повинні виплатити самі засновники. Крім того, власники бізнесу можуть бути притягнуті до відповідальності вже за рахунок свого особистого майна.
Просте отримання прибутку від бізнесу, немає додаткових податків. Прибуток ТОВ розподіляється між учасниками у вигляді дивідендів.
Просте управління, не потрібно вести бухгалтерський облік, легко припинити підприємницьку діяльність. Є обов’язковий корпоративний документообіг, необхідно вести бухгалтерський облік, ліквідація компанії – складний і тривалий процес.
Більше податкових пільг, відповідно нижчі штрафи.


Менше варіантів оподаткування, більші штрафи, які накладають на організацію та керівника.
Менше дозволених видів діяльності, більшість підприємців займається дрібною торгівлею або наданням послуг. Справа невелика, що не дозволяє офіційно залучати партнерів. Зняття ІП з обліку припиняє бізнес. Дозволені всі легальні види діяльності, зокрема, всі ліцензійні напрямки. У бізнес можна залучити нових партнерів або інвесторів, склад первинних учасників може повністю змінюватись без припинення діяльності ТОВ.

Як бачимо, основна різниця між ФОП та ТОВ в системах оподаткування і в розподілі прибутку між партнерами. ФОП може самостійно розпоряджатися доходами і прибутком. А ось ТОВ зробити це буде складно, оскільки про доходи компанії подається звіт до контролюючих органів. І отримати зароблене можна лише через дивіденди. Якщо ФОП – це малий бізнес, то ТОВ – це великий бізнес, який може залучати інвесторів та кредиторів.

Для того, щоб зробити правильний вибір, проконсультуйтесь із бухгалтером та колегами, які вже пройшли етап реєстрації бізнесу. І пам’ятайте, що вибір за вами. 

Поділитися на twitter
Поділитися на facebook
Поділитися на linkedin

Основні теги:

Якщо ви помітили помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть